Podstrona: Weekend z Politechniką Rzeszowską. European Rover Challenge 2016 i Dron Show Rzeszów / POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza

2016-09-13 , red.  Artur Polakiewicz

W miniony weekend (10-11 września br.) w Rzeszowie odbyły się dwie duże imprezy branżowe: European Rover Challenge (ERC) i Dron Show Rzeszów, na których nie mogło zabraknąć Politechniki Rzeszowskiej.

W Europejskich Zawodach Łazików Marsjańskich uczestniczył „najlepszy z najlepszych” Legendary IV z Politechniki Rzeszowskiej. – Szczerze mówiąc, nie spodziewamy się aż tak dobrego wyniku. Nasz łazik został zbudowany pod regulamin zawodów w Stanach Zjednoczonych. Zmodyfikowaliśmy więc konstrukcję robota na tyle, na ile pozwoliły budżet i czas. W wakacje ciężko zebrać zespół, bo sporo osób skończyło studia i rozpoczęło pracę. Mimo to sądzę, iż będziemy konkurencyjni (za: „Echo dnia”) – wyjaśniał Grzegorz Szypyra tuż przed zawodami. Podczas międzynarodowych, amerykańskich zawodów rzeszowska ekipa Legendary Rover pokonała 63 drużyny z całego świata.

W ERC 2016 wystartowały 44 drużyny z 10 państw. Zmagania łazików marsjańskich można było oglądać w CWK Jasionka w dn. 10-11 września br. Drużyna Legendary Rover wywalczyła na tegorocznych zawodach ERC  7 miejsce. Studenci Politechniki Rzeszowskiej zdobyli 484,5 pkt (na max. 910; dla porównania - zwycięzcy uzyskali 637 pkt.)

Relacja video z ogłoszenia wyników > www.facebook.com/europeanroverchallenge/videos/568093423374179/

Dron Show Rzeszów odbył się już po raz drugi. W niedzielę 11 września przyciągnął około 20 uczestników z całego kraju. Na stadionie miejskim w Rzeszowie rywalizowali twórcy modeli bezzałogowych. W zawodach uczestniczyła też drużyna z Politechniki Rzeszowskiej (Team EUROAVIONIC), która przygotowuje się do udziału w największych na świecie zawodach dronów w Chinach.

Zawody International Micro Air Vehicles, Conferences and Competitions (IMAVS) polegają na symulowaniu akcji ratowniczej. Na platformie wiertniczej dochodzi do wybuchu. Pracownicy podejmują próby ratowania się wskakując do morza. Z pomocą przychodzą drony, których zadaniem jest m.in. dostarczenie kół ratunkowych i pobranie próbki wody do zbadania. To przykładowe zadania dla wielowirnikowców skonstruowane przez akademickie zespoły z całego świata, które wezmą udział w zwodach IMAVS w Pekinie

O projekcie studentów Politechniki Rzeszowskiej: https://www.facebook.com/euroavionic/

Dron Show Rzeszów miał formę pikniku. Promował rozsądne i bezpieczne zastosowanie systemów bezzałogowych. Zawody były również okazją do wymiany doświadczeń i poznania różnych urządzeń bezzałogowych.

Video i fotorelacja z imprezy: rzeszow.naszemiasto.pl/artykul/dronshow-w-rzeszowie-zobacz-co-dzialo-sie-na-stadionie,3854137,gal,t,id,tm.html

KH

Powrót do listy aktualności